Bradavice a kuří oka

Vše o speciálních přípravcích

Některé problémy, se kterými se setkáme na pedikúrních provozovnách

Část 1. Bradavice a kuří oka

Bradavice

Bradavice jsou malé nezhoubné výrůstky na kůži způsobené viry (s výjimkou stařeckých bradavic), konkrétně herpes virus. Vyskytují se na nohách (na ploskách a pod nehty) a rukách. Obecné bradavice jsou hrubé a mají barvu kůže nebo dohněda. Onemocnění bradavicemi je nakažlivé a přenosné.

Bradavice mohou zmizet samovolně nebo k léčbě se používá kryoterapie, kapalný dusík, z homeopatických přírodních léčiv pak výtažek z vlaštovníku nebo túje.   

Bradavic je několik druhů. Většinou na pedikúrní provozovně se setkáváme s typem Obecné bradavice neboli Pravé. Jsou hrbolaté, drsné, šupinaté. Vedle velké mateřské bradavice, která může být i osamocená, mohou se časem objevit dceřiné. Mohou se umístit na ploskách nohou nebo pod nehty. Na ploskách nohou způsobují obecné bradavice problém, protože pod stálým tlakem tělesné hmotnosti jsou zabudovány v zrohovatělé kůži a způsobují bolest při chůzi. Tlakem se kolem bradavice vytváří zrohovatělý val. Bradavice se šiří do plochy a vytváří mozaikové struktury. Bradavice se často pletou s mozoly a kuřími oky. Na provozovně se bradavice neošetřují. Doporučí se ošetření Podo – tinkturou nebo Askinou. Prevencí je osobní hygiena (obuvi, prádla, punčoch a ponožek, návštěvy sportovišť a koupališť).   

Kuří oka (klávi)

Bradavice se často pletou s kuřími oky. Na pedikúrních provozovnách jsou kuří oka běžně ošetřovaný problém. Kuří oka se na rozdíl od bradavic objevují pouze na prstech nohou nebo chodidlech. Kuří oka nejsou nakažlivá, infekční, ani přenosná. Kuří oka se projevují se zesílenou zrohovatělou kůži změněné barvy, často mají kulovitý, hladký tvar. Kuří oka po odstranění na rozdíl od bradavic nekrvácejí. Hlavním důvodem jejich vzniku je špatně vybraná velikost nebo tvar obuvi, která tlačí na kůži. Po odstranění tohoto problému by kuří oka měla zmizet.

Nejnáchylnější na tvorbu kuřích ok bývají ženy s vysokou nožní klenbou. Při chůzi se totiž vyvíjí silnější tlak na prsty, tím se stupňuje i tření nohy o botu, což zvyšuje možnost vytvoření zpočátku puchýřů, následně mozolů a nakonec kuřího oka.

Na rozdíl od bradavic má kuří oko vystouplé plošky zrohovatělé tvrdé kůže, které mají kuželovitý ztvrdlý odumřelý střed (tyčku). Kuří oka se nejčastěji se tvoří na prstech, vzácněji na chodidlech i mezi prsty. Netvoří se pod nehty nebo na horní klenbě nohy.

Ošetření kuřího oka na pedikúrní provozovně.

Před ošetřením použijeme lokálně Anäcain na 5 minut, následně klientu připravíme koupel se solí, ve které pak přípravek smyjeme. Anäcain s extraktem z čajovníku australského působí antisepticky a mírně znecitlivující, což zaručí bezbolestně ošetření kuřího oka. Následně po ošetření naneste na ošetřené kuří oko Sinfokal a doporučte ho klientu k domácímu ošetření. Domácí ošetření by měl klient provádět jednou denně po večerní hygieně nohou po dobu do dalšího ošetření na provozovně.   

 

web KubioStudio