Zázračný Propolis

Propolis je jeden z důležitých produktů včelařských hospodářství, prohrává v popularitě a spektru využití vlastně pouze medu. Nehledě na to, že Propolis je znám lidstvu od pradávna (využívalo se ho ještě ve starověkém Egyptu při balzamování), do dnešního dne mnoha vlastností Propolis zůstávají záhadné.

 

 

Propolis je mezinárodní výraz. Lidově používané pro Propolis názvy jsou „včelí kyt“, dluž a včelí tmel.

Chemické složení Propolis přesně znají jenom včely. Propolis nemá stálé chemické složení. I tak je velmi složité (až 50 chemických prvků) a záleží na typu rostliny, ze které je sbírán. Tyto chemické prvky se spojí do 284 sloučenin, včetně pryskyřicových kyselin a lihů, artipilinů, fenolů, stahujících prvků, vosků, éterických olejů, flavonů, aminokyselin a spousty pro život důležitých vitaminů: B1, B2, B6, A, E a další, ve složení Propolis jsou zastoupeny také nikotinová a pantotenová kyseliny.

Propolis je pevná elastická vosková hmota oranžové barvy (mnoha odstínů), vlastně původně pryskyřice obohacená o sekreci včelích žláz, kterou sbírají včely. Propolis má příjemnou vůní, která připomíná vůní čerstvého pryskyřicového zeleného listí topolů, vonných bylinek, jehličí a medu. 

Včely používají tento materiál dle jeho přímého účelu, tj. stavebního: jako spojovací hmotu k zateplování úlu. Druhý účel Propolis je zabezpečit včelí rodině sterilitu, ochranu před plísněmi a mikroby, zajišťovat v úlu zdravé životní prostředí. Dále pomocí Propolis včely balzamují a konzervují těla nezvaných vetřelců, které nejsou sami schopni odstranit z úlu (myší, ještěrek, velkého hmyzu atd.). Právě tyto základní vlastnosti Propolis: baktericidní, protiplísňové a konzervační využívá lidstvo ke svému prospěchu a zdraví. 

Propolis má velmi silné antibakteriální, antiseptické a antimykotické účinky, má znecitlivující vlastnosti a podporuje rychlé hojení a dezinfekci ran.

 Propolis v kosmetice

Antiseptické vlastnosti Propolis se využívají nejen v lékařství, ale také v kosmetice. Masti, krémy a masky s Propolisem pro problémovou, zanícenou nebo aknózní pleť působí hned v několika směrech, protože Propolis je nejen výborným antiseptikem, ale má hojící, regenerační vlastnosti. Podporuje vlastní imunitu kůže a zrychluje proces hojení, přičemž tlumí vznik jizev díky tomu, že zvyšuje elasticitu tkání. Mimo jiné Propolis zvyšuje přirozenou propustnost kůže a tím usnadňuje průnik do hlubších vrstev kůže dalších léčivých látek. 

Propolis také je využíván jako konzervační látka u mnoha krémů, což má obrovskou přednost před syntetickými konzervačními látkami. Mimo jiné je Propolis sám aktivní látkou s regeneračními, antioxidačními a antiseptickými vlastnostmi.

Propolis má také příjemnou zdravou nenapodobitelnou vůní, což je velmi důležité pro kosmetické výrobky.

Propolis je velmi oblíbený u firem, které se ve výrobě kosmetických prostředků orientují na přírodní složky a na výrobky s léčivými vlastnostmi (kosmoceutika). Například firma Baehr ve své řadě k péči o nohy Pedibaehr má celou linii, kde hlavní léčivou a ozdravující složku krémů, roztoků a mastí tvoří Propolis.

Propolis hojně využíváme v pedikúře na ošetření hyperkeratózy, suché a zrohovatělé pokožky, popraskaných pat, prasklin, trhlin, kuřích ok, mozolů, ošlapků, otlaků, jako podpůrné ošetření u léčby bradavic, plísní, poranění.  

Zde uvádíme některé problémy a postupy ošetření Propolis 

Bradavice

Roztokem (neředíme) Propolis Pedibaehr s kapátkem ošetřujeme bradavice včetně okolí po uschnutí, zalepíme obyčejnou náplastí nebo (v případě menších bradavic) rychloobvazem s malým otvorem. Ošetřujeme denně po dobu 3 týdnů. Tip: při výskytu velkého množství bradavic je velmi náročné ošetřovat jednu po druhé. Proto se vytipuje jedna bradavice, nemusí to být právě matečná. Nejlepší je bradavice umístěná tak, aby její ošetření bylo dobře přístupné. Ošetřovaná bradavice odpadne jako poslední.

Kožní plísně

Roztok Propolis Pedibaehr (neředíme) používáme minimálně po dobu 3 týdnů. Doplňujeme antimykotickou léčbu Clotrimazolem nebo indikovanou lékařem aktivní látkou. Doplňujeme krémem s Propolisem. Po 3 týdnech každodenního používání přerušíme ošetřování na 1 týden a dále pokračujeme ve 2 nebo 3 dalších 3týdenních kúrách. Upozornění: při aplikaci budete mít pocit pálení. Při plísni ošetříme propolisovým roztokem i obuv uvnitř (naředíme a upozornění: roztok barví!).

Preventivně se doporučuje u rizikových osob (diabetis, obezita, poruchy vlastní imunity pokožky atd.). 

Drobná nebo hnisavá poranění, proleženiny

Poranění se dobře hojí při použití Propolis. Při aplikaci roztoku můžete pociťovat pálení. Nesmí se ošetřovat krvácející rány. Krev by měla být zastavena jinými prostředky! Roztok působí jako dezinfekce a hojivý prostředek. Okolí rány několikrát denně ošetřujeme roztokem Propolis Pedibaehr nebo děláme obklady na noc s ředěným roztokem Propolis Pedibaehr. Okolní kůži je zapotřebí chránit natřením mastí, např. s jelením lojem Pedibaehr, aby nebyla vysušována a zbytečně alergizována. Propolis v okolí rány tlumí bolest, chrání před zánětem a podporuje rychlejší hojení. Toto ošetření ale nenahradí lékařské ošetření a rána má být ošetřena a prohlédnuta lékařem!

 Kuří oka

Na noc potřeme čistým neředěným roztokem Propolis Pedibaehr a zalepíme náplastí. Ošetřujeme denně, následně jdou mnohem lépe odstranit, malá vymizí.

Mozoly, ošlapky, otlaky

Potíráme roztokem Propolis Pedibaehr a doplníme ošetření o použití tyčinky na mozoly a otlaky Pedibaehr. 

 Ekzémy: dětský chronický atopický 

Propolis dobře pomáhá u všech typů ekzémů. Před použitím proveďte testy snášenlivosti. U akutního mokvajícího ekzému je třeba nejprve obklady ekzém uklidnit, potom aplikovat Propolis. Čím kratší doba trvání ekzému, tím lepší výsledek. U dětí používáme ředěný Propolis v poměru 1:3. 

Důležité upozornění: před použitím Propilis vždy proveďte testy snášenlivosti, jelikož Propolis je opravdu silný přírodní přípravek a může způsobit alergii.

Propolis prokazuje svoje účinky i při malých koncentracích. Čistý Propolis můžeme aplikovat na vše zánětlivé procesy.

Vše prospěšné vlastnosti Propolis ani zde nebudeme schopni vyjmenovat, protože nestačí místo! Přece Propolis můžeme užívat nejen zevně, ale také perorálně, čímž aktivujeme obranné schopnosti vlastního organismu a napomůžeme mu účinně bojovat proti různým onemocněním a po dlouhou dobu se těšit zdraví a mladí. Právě kvůli tomuto dle jedné z verzí původu slova, znamená Propolis „ochrana hradu“: „pro“ řecky znamená „zepředu“ a „polis“ město, hrad. Pokud považujeme svůj organismus za hrad, opevněné město, jeví se název Propolis velmi správným a symbolickým.

 

 

web KubioStudio