Něco k dekoraci a zdobení zubů

Zdobení zubů (zubní dekorace) je to bezpečné? O škodlivosti a užitečnosti zubních ozdob.

Zdobení zubů zlatými ozdoby nebo křišťály Swarovski je odvozeno od prvních ozdob, které byly vyrobeny z horského křišťálu a které se připevňovaly bez vrtání, pouze s pomocí lepidla. Dnes je v nabídce velký výběr různých ozdob na zuby: bílé, růžové, modré křišťály na tenké hliníkové základně, ozdoby ze žlutého a bílého zlata ve tvaru hvězdiček, půlměsíčků, delfínů, kapek a písmen. Každý si vybere. Velikost ozdoby se pohybuje od 1 do 4 milimetrů. Tloušťka zubní dekorace je minimální a proto téměř splývá s povrchem zubu, takže nepřekáží pří žvýkání a neovlivňuje skus.

K fixaci ozdoby se používají lepidla a zcela neškodné pro organizmus materiály – plombovací prostředky, které jsou všeobecně používány v stomatologii k upevňování polokompozitních plomb a k upevňování ortodontických rovnátek.

Zdobení zubů a aplikace zubních dekorací je zcela bezpečná a nepoškozuje zubní sklovinu. Ozdoby a zubní dekorace jsou aplikovány podle tak, aby zakryly přírodní defekty zubů. Upevňují se lepidlem, odstraňují se mechanicky nebo ultrazvukem během pravidelné hygieny u stomatologa.

Zdobení zubů trvá jen 10 - 15 minut. V místě aplikace zubní dekorace nebo ozdoby se nanese kapka lepidla / plombovacího materiálu a poté se rychle pinzetou aplikuje ozdoba.

Zdobení zubů se může provádět i na mléčné zuby. Je možné, že si dítě díky tomu zvykne na pravidelné čištění zubů a návštěvy zubního lékaře.

Klinické testy prokázaly, že zdobení zubů na nepoškozeném povrchu zubu a pozdější odstranění zubní dekorace nezpůsobuje žádné poškození skloviny a může se vícekrát opakovat. Je nutné podotknout, že zdobení zubů by mělo být prováděno pouze kvalitními a certifikovanými nástroji a materiály. Ty pak zaručují dlouhodobé nošení zubní ozdoby nebo dekorace a bezpečné, jednoduché odstranění.

Dlouhodobé nošení zubních dekorací nebo ozdob, jak v případě součastného nošení ortodontických konstrukcí v ústní dutině (rovnátka nebo brekety) nebo samostatně, nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Zubní dekorace a ozdoby nejsou ovlivňovány úrovní pH v ústech a nezpůsobují nežádoucí účinky.

Zdobení zubů a nošení zubních dekorací také nevyžaduje použití speciálních prostředků osobní hygieny, jakož jsou zubní pasty a zubní prášky. Z toho vyplývá, že zdobení zubů nemá žádné kontraindikace a může být doporučeno všem, kteří si chtějí zlepšit náladu a zvýraznit krásu svého úsměvu.

web KubioStudio